Köszöntünk webáruházunkban. Belépés, regisztráció és információ az oldal alján található.
Blog

Alap készítés – vignetta

2023.11.12 18:51
Alap készítés – vignetta

Nehogy az legyen, hogy itt osztjuk az észt és közben azt sem tudjuk miről, így most ebben a cikkben egy egyszerű alapot készítünk el nektek, hogy lássátok is miről beszélünk. Mindezt videós formában is megmutatjuk. Azonban mindenképpen olvasd el hozzá a cikket, hiszen rengeteg olyan infó lesz az írásban, amelyik idő hiányában nem kerül be a videóba.

Ha már annyit beszélgettünk az alapokról, akkor villantsunk is valamit, nem? A következőben, egyszerűen elkészíthető alapot láthattok, amelyet mindenki meg tud csinálni otthon. Még ha nem is pont ez az alap kell neked, akkor is a metódus egy nagyon hasznos segítőtársad lesz.

 

Fontos először is megjegyezni, hogy itt sincs varázsszer, ami azonnal gyönyörű eredményt produkál. Persze vannak nagyon klassz keverékek, amelyek nagyban segítik a felület kialakítását, de még azon is kell dolgozni, hogy közelítsen az élethűhöz. Az egyszerűbb alapok elkészítése is több lépésből tevődik össze. Ennek a legfőbb oka az, hogy álltalában a megjeleníteni kívánt talaj, vagy bármi amin kedvenc makettünk álldogál, soha nem sima felület. Még akkor sem, ha plasztacél leszállópályát építünk az űrhajónknak. Minden felületnek van textúrája, legyen az a normadiai tengerpart, a Hoth jégbolygó, vagy egy szükségkifutópálya a második világháborús repülőnknek.

De nézzük az alapot. A mostani alapot úgy készítem le, hogy nagyon kevés dologott kell makettboltból megvenni és általánosan bárhol fellehető anyagokkal dolgozunk. (remélem, ezért nem kapok túl nagyot a fejemre a Balázstól. :D )

 

Málta reptér részlet 1941 júniusa

A kis felderítő Hurricane alá gondoltam betenni valami olyat, ami megmutatja, hogy a gép a forró égöv alatt repkedett.

Aztán az történt, hogy rá akartam próbálni a repcsit az alapra, hogy néz ki. Na de sehol nincs a repcsi. Három napig kerestem, feldúrtam az egész lakást, de sehol semmi.

Még korábban beleraktam egy dobozba, hogy ameddig be nem befejezem, ne porosodjon. A doboz sehol. Pedig feltűnő. Szép nagy narancssárga cipősdoboz. Mondjuk hármat is találtam itthon, de az egyikben a TÖK Fighter volt és a Csernobil BTR, amivel még a nyitrai makettversenyről jöttem haza, a másikban mindenféle „szemét” (a jó lesz még valamelyik maketthez kategóriából), a harmadikban pedig egy cipő.

Szóval újra kellett tervezni mindent. Azaz nem mindent, mert szerencsére itt van nekem a Dél-Alföldi Bolyhos Makkán elkészített Armay Hobby T-11 „Piroska” Iskra, amelynek eredetije valahol a Kaliforniai sivatagban álldogált.

Tehát a tervem, hogy egy egyszerű sivatagi alapot mutatok meg nektek, megmaradt, csak az alany változott.

Az eredeti gépről rengetegi infót találsz ezen a honlapon. 

Ahogy látjátok a gép sokáig álldogált egy poros, sivatagi reptéren. Poros lett, a szélben hordott homok lekoptatta a felületét. Pontosabban a szélben hordott homok is. Így kiváló alkalom adódott, hogy a gépet kontextusba helyezzem. Hiszen minden vignettának, diorámának ez is a szerepe. Ha csak lerakom a piros gépet az asztalra, akkor csak furcsán néz mindenki, hogy mi ez? Miért így néz ki? Miért van így lekopva?

Azonban, ha aláteszek egy sivatagi (nak tűnő) kis alapot, akkor már egyből „tudjuk” miért ilyen elhanyagolt a gép. És legalább az utolsó simításokat is elvégzem a maketten. 48 óra sok mindere elég, de nem mindenre. Aki még nem ismerné a történetet és van kedve hozzá, elolvashatja a 2023 évi Dél-Alföldi Bolyhos Makka történetét ezen a linken. 

Tehát elméletileg minden információm megvan ahhoz, hogy a gépet megfelelő környezetben helyezzem el.

És ez általánosságban igaz minden vignettára. Egy kis utánajárással kideríthető, hogy a gép hol állomásozott. Másik kis utánajárással kideríthető a földtani és éghajlati tulajdonság, amely meghatározza, hogy milyen koszolást készítünk el a gépen és a milyen lesz a talaj. Ezt bárhol, bármikor meg tudjuk csinálni, legyen az harci jármű, helikopter, kamion, bármi.

Gondolhatnák, hogy ugyan már, sivatag a legegyszerűbb. Hát … Nem. De nézzük.

A szükséges hozzávalók;

  • Bútor áruházas parafa alátét
  • Levegőre száradó gyurma – amint bármelyik dekorboltban, írószerben megveheted
  • PVA ragasztó vagy pillanatragasztó
  • Formázó kés - itt most egy egyszerű vajazókés töltötte be a szerepet.
  • Jelen esetben előre legyártott talaj – ez adja meg nekünk a textúra alapját (teljességgel helyettesíthető modellgipsz, víz és PVA keverékéből.)
  • Némi textúra – ez lehet homok, kávézacc, föld a kertből. Mindegyiknek a lényege, hogy erősen át kell szitálni. Én most nagyon finom bentonitot fogok használni. Macskaalomból. Igen. Az egyik legjobb. Kicsit megtörtem az egészet és átszitáltam.
  • Festék – ez nem kell, hogy makettfesték legyen, ide jók az egyszerűbb, nagy kiszerelésben vásárolható dekorációs festékek. Mindenesetre én fújni fogom a festékeket, mert van új játékszerem és ki akartam próbálni. Majd nemsokára az is kiderül, miért.
  • Használtam egy kis előre gyártott növényzetet, hogy feldobjam az alapot.

 

És kb ennyi. Jah meg türelem. Nagyon sok türelem.

Az alap előkészítése

Mivel ez egy kerek alap, amit előre legyártottak, itt nagyon sok előkészítői munkát nem kell végezni. Sőt semmit. Ellenben ha egy képkerettel próbálkoznánk, akkor ott már lenne mit csinálni. Sarkokat eltömíteni, csiszolni, üveget kivenni, a falemezt beragasztani, stb stb stb. Majd egyszer az is megmutatom.

A levegőre száradó gyurma

Nos ahogy a neve is mondja, ahogy levegő éri, megszárad. Ezért javasolt, hogy kisebb mennyiséget vegyünk belőle, ha csak nem akarunk akkor diorámát készíteni mint a fél asztal. Bár arra van sokkal jobb megoldás is, mint ez a levegőre száradó gyurma. Merthogy ennek súlya van ám. Így egy-egy kisebb felületre még jó, de ennél nagyobbakra már más megoldást kell majd használni.

A gyurmával sokkal könnyebb dolgozni, ha egy kicsit nedves. Ergo körülötted minden IS tiszta víz lesz, meg ilyen agyagos izé. Szóval, ha van kesztyű, meg szemetes zsák, vagy fólia, az jó.

Mivel most semmilyen bonyolult dolgot nem csinálunk ezért szépen kis darabokat tépkedünk le, majd kinyújtjuk azokat.

Ezekkel befedjük a felületet. Dönthetsz, hogy PVA ragasztót, vagy pillanatragasztót használsz hozzá. Arra figyeljünk, hogy mivel ennek van széle, ezért nem baj, ha azt is befedjük, mert a nélkül elég csúnyán tud kinézni. Egy formázó késsel – vagy akár egy masszívabb kenőkéssel – szépen elegyengeted a felületet. Nem kell tükör simának lennie, de ezért ne legyenek benne árkok és hegyek.

Hagyod megszáradni. Minél vastagabban dolgozol az anyaggal annál tovább tart, míg kiszárad. Most vékonyan dolgoztam így 24 óra alatt megszáradt. Igen, ki fog repedni. Nem baj.

Száradás után még gyorsan körbecsiszoltam az oldalát, hogy ne legyen annyira egyenletlen. Ne feledjétek, ez most nem egy verseny makett, csak egy újabb vitrinlakó. Nem kell tükörsimának lennie a felületnek. Meg őszintén. Ilyen alapot – ha nem muszáj – nem viszünk versenyre. Na. Arra ott vannak a Bucó ModelBase termékei.

De kreatív munkának jó. Meg sokkal jobban néz ki a makett így, mint magában az asztalon.

Ugyan így készült el a TÖK Fighter alapja is. Aki kíváncsi ré, ezen a linken megnézheti. 

Alapozás.

Elhagyható, de én szeretem lealapozni a dolgokat. Illetve mivel az alapunknak az oldalát is befedtük levegőre száradó gyurmával, így nem a terrakotta szín fog látszani, hogy így alapozva van. Az alapozást egy vadiúj Fine-Art 180-as airbrush-al követtem el, frissen kicsomagolva. A tökelső fújást látjátok a videón. Előtte csak kipucoltam az airbrush-t. Még tűt sem cseréltem benne. Alap 0.2-es tűvel. Kiválóan működött. És csak hogy belengessem a témát, a következő írások az airbrush-ról fognak szólni.

 

Textúra építés

Jelen esetben előre gyártott sivatagi anyagot használtam. Az általam használt Vallejo terméknek az a titka, hogy tartalmaz némi gyanta anyagot is. Így a beleszórt, rátett dolgok egészen egyszerűen belekötnek, és nem kell külön fixálni azokat. Szemfüles olvasóink észre vehették, hogy nem ugyan az a tégely amiből kikerül az anyag, mint amelyiket az első képsorokon láthattatok. Ennek egy oka van. Az első tégely több mint 8 éves és egyszerűen már nem olyan az állaga. A második tégely „csak” 4 éves de működik. Ez van. Semmi sem örökéletű.

Az összetört, leszitált bentonit még száradás közben adtam a felülethez. Így picivel több textúra látszik, mint ha csak a kencét használtam volna. A bentonitnak az egyik érdekes tulajdonsága, hogy nedvesség hatására sötétebb színű lesz. Na nem a nagyobbacska darabok, hanem az egészen finomra tördelt por szerű lesősorban. És ez nagyon klasszul kijött.

 

Kiegészítők

Ahogy az eredeti fotón látszik, némi növényzettel van körbe véve a repülő. Mivel hasonló növényzet nincs itthon, legyártani meg aránylag hosszabb folyamat (és így is kicsúsztam a határidőkből) , így köztes megoldást választottam előre gyártott növényzettel. Ezeket előbb egy kicsit más színűre készítettem el, mert amúgy nagyon harsány zöldek voltak.

A növényzetet is még a száradási idő alatt tettem a kencébe, figyelve, merre lesz a gép. Ezzel a lépéssel elkerültem azt, hogy később PVA vagy egyéb varázsszert kelljen használnom a növényzet rögzítésére. Lustaság, fél egészség!

De hát így még azért nem néz ki túl jól ez az alap. Nem jó a színe, fakó, stb. Tehát;

 

Festés és társai

A talaj száradása után Dark Earth, Yellow Earth és Sand színű festékkel valamint pigmentek és bemosó használatával elértem azt, hogy ne sárga legyen a talaj, hanem az a barnás, sziklás mint ahogy a képeken látszik.

A festékeknél nem a szokásos hígítási arányt használtam, hanem egy hígabb mixet használtam. Még nem bemosó, de már nem is a sztenderd fedőfesték. Így a színek nem annyira „fognak” és lehet játszani velük.

Az első szín a Dark Earth volt, majd jött a Yellow Earth. Ezt a színt még jobban meghígítottam, mint az előzőt és nem fedőréteget fújtam, hanem random ide-oda, amitől némileg megváltozott a felület színezete.

A végső Sand színnel szinte már bemosói szintre hígítva át-át fújtam a felületet.

Jött a bemosás. A bemosókat én mostanában felhígítva, szórópisztolyból használom. Így talán már nem is bemosó, hanem inkább filter. Ez is egy módszer. Az ihlet talán az AMMO Shader termékéből jött. Némely helyzetben nagyon látványos eredményt lehet elérni. Itt is így tettem.

A végére jöttek a pigmentek. Ahogy már a cikkünkben leírtuk, nem egy színt használtam, hanem 3 keveréke került az alapra, kettő keveréke meg a repcsire. Ahogy látjátok a repcsin lévő árnyalat világosabb. De hát miért nem ugyan azt használtam mindkét helyen? A megoldás nagyon egyszerű. Így kapott egy kontrasztot a repülőgép és ezzel egy picit kiemeltem még jobban a talajból. Nem mintha a piros szín nem lenne amúgy is eléggé vivid ahhoz, hogy kiemelkedjen a talajból a gép.  

 

 

 

Konklúzió. Ez az alap 6 munkaóra alatt készült el. Nem a legszebb. Versenyre semmiképpen nem vinném el. De ha kicsivel több időt fordítasz rá – pl körbe maszkolod az oldalát, stb, stb – akkor egy igen mutatós alap lesz. Kétségkívül az előre legyártott alapok sokkal szebbek és praktikusabbak, de magának az alapnak az elkészítése, festés nélkül cirka 800 forint. A parafa hőálló alátét 500 forint, a felhasznált gyurma kb 150 forint, a PVA ragasztó kb 100 forint.

Nálam, jelen pillanatban nincs olyan makett a vitrinben, amelynek ne lenne valami alapja. Egészen egyszerűen sokkal jobban néz ki, ha valamilyen kontextusba helyezzük, ha valamilyen kis történetet mesélünk el vele. És ahogy már említettem igazából ez az alapok lényege.

És akkor jöjjön a videó

 

Nemsokára egy izagalmas témával jelentkezünk, addig is kövesd kérlek a Facebook oldalunkat, hogy mihamarabb értesülhess az akciókról, újdonságokról.

Hasonló, igazán ismeretterjesztő, oktató anyagokért, kérlek olvasd végig a Blog oldalunkat.